Niedziela, 19 maja 2019, tydzień parzysty (20)

Strona główna

MANIFESTACJA ZNP W WARSZAWIE

« Przejdź do listy aktualności

W manifestacji wzięli udział również pracownicy pionu szkolnictwa wyższego i nauki. Aktywny udział w manifestacji pracowników szkolnictwa wyższego i nauki był priorytetową sprawą dla naszego środowiska. Po pierwsze, jesteśmy jednolitym związkiem ZNP i popieramy działania naszych Koleżanek i Kolegów z oświaty. Po drugie wzięlismy udział w manifestacji, wyrażając swoje niezadowolenie z działań Rządu i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zgłaszając swoje postulaty:
1) podniesienia zbyt niskich, w relacji do PKB i średniej w UE, nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe, pomimo dodatkowych środków na wynagrodzenia w latach 2013-2015,
2) potrzeby zmiany modelu kariery naukowej,
3) zwiększenia stabilizacji zatrudnienia młodych pracowników nauki, jednoznacznego określenia statusu doktorantów
4) dotyczące poprawy jakości kształcenia.

Uczestnicy manifestacji maszerowali z ogromnymi balonami z napisem: „Joanna robi nas w balona”. Nieśli plakaty i transparenty z hasłami: „Żądamy zwiększenia nakładów na edukację!”, „Żądamy poszanowania zawodu nauczyciela!”, „Żądamy podwyżek płac!”, „Żądamy dialogu!”, „Stop likwidacji szkół i przedszkoli!”, „Koniec z łamaniem prawa oświatowego!”. Były flagi związkowe, skrzydła husarskie, trąbki, naklejki „Razem dla edukacji”.

Uczestnicy manifestacji przemaszerowali trasą:

Łazienkowska – Myśliwiecka – Górnośląska – Piękna - Al. Ujazdowskie – al. Szucha  MEN – Bagatela – Al. Ujazdowskie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Przed gmachem Ministerstwa Edukacji Narodowej odbyła się pikieta ZNP. Głos zabrali przedstawiciele ZNP, m.in. prezes Sławomir Broniarz.

- Minister edukacji nie zabiega o większe środki na edukację! Mówi, że więcej pieniędzy nie trzeba, wystarczą te, które są. Takiego mamy gospodarza! – mówił prezes ZNP. - Domagamy się finansowania wszystkich zadań edukacyjnych! Edukacja powinna być priorytetem państwa.

Przedstawiciele ZNP złożyli na ręce minister edukacji, która wyszła do manifestujących, petycję z postulatami. - Uczestnicy Ogólnopolskiej Manifestacji Pracowników Oświaty ZNP wzywają Ministra Edukacji Narodowej do podjęcia rzeczywistego dialogu ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego w sprawach dotyczących:

  • zwiększenia nakładów na edukację,

  • poszanowania zawodu nauczyciela,

  • podwyżek wynagrodzeń nauczycieli,

  • zahamowania likwidacji szkół i placówek oświatowych,

  • zaprzestania łamania prawa przez samorządy,

  • wzmocnienia roli nadzoru pedagogicznego – czytamy w petycji.

Następnie manifestacja przeszła przed Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i tam spotkała się na wspólnej manifestacji z innymi branżami zrzeszonymi w OPZZ.

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przedstawiciele protestujących branż złożyli petycję adresowaną do pani premier Ewy Kopacz na ręce ministra pracy.

Europejski Komitet Związków Zawodowych Oświaty i Nauki, europejska struktura Międzynarodówki Edukacyjnej poparła demonstrację ZNP w specjalnym liście do premier Ewy Kopacz oraz minister Joanny Kluzik-Rostkowskiej.

Do góry ^^
wersja do druku

PARTNERZY

Copyright © 2014 Związek Nauczycielstwa Polskiego w Uniwersytecie Łódzkim
strony internetowe Łódź