Piątek, 26 kwietnia 2019, tydzień nieparzysty (17)

Strona główna

SEZON 2018/2019

Szlakiem  łódzkich  fabrykantów
Ludwik  Geyer

18 kwietnia 2019 r.

 • pałac Geyera

 • plac Reymonta

 • dworek Geyera

 • dworek Geyra

 • dworek Geyera

 • pałac syna Geyera

 • park przy Palacu

 • staw na rzece Jasień

 • nasza pani przewodniczka

 • przed wejściem do Białej Fabryki

 • eksponaty w Białej Fabryce

 • eksponaty w Białej Fabryce

 • eksponaty w Białej Fabryce

 • eksponaty w Białej Fabryce

 • pałac kolejnego syna Geyera

 • domy w centrum Łodzi!

 • pałac kolejnego syna

 • i jeszcze jednego syna

Fot. Elżbieta Zujewska


Zwiedzanie wystawy  malarstwa w Pałacu Herbsta

Jak to widzisz

22 marca 2019 r.

 

Tegoroczną wiosnę rozpoczęliśmy wizytą w Pałacu Herbsta, gdzie przywitały nas przepiękne gazony kwitnących pierwiosnków, fiołków i bratków, porastające większość trawników pałacowego ogrodu (fot.8). Naszym celem była wystawa dawnego malarstwa polskiego Jak to widzisz.  
 

Wystawa powstała dość nietypowo, bo w ramach otwartego plebiscytu każda osoba zainteresowana mogła wybrać pięć ze stu obrazów z kolekcji muzeum, a także napisać tekst uzasadniający swój wybór. Najwięcej głosów otrzymał obraz olejny Józefa Chełmońskiego Żurawie (fot.10). Obok niego mogliśmy podziwiać dzieła Aleksandra Laszenko (fot.11), Juliana Fałata (fot.12), Wojciecha Kossaka (fot.13), Henryka Rodakowskiego (fot.15), Wojciecha Weissa (fot.16), Zygmunta Wierciaka (fot.17), Leona Wyczółkowskiego (fot.18), Vlastimila Hofmana (fot.19), Apoloniusza Kędzierskiego (fot.20), Józefa Mehoffera (fot.21), Anieli Pająkówny (fot.22), Witolda Pruszkowskiego (fot.23), Władysława Skoczylasa (fot.24) i wielu, wielu innych. Szkoda, że zbiory z Kolekcji Sztuki Dawnej tak rzadko pokazywane są publiczności i większość czasu spędzają w piwnicach muzeum.

  

Następnie zwiedziliśmy wspaniałe wnętrza Pałacu Herbsta, a zwiedzanie zakończyliśmy w pałacowej oranżerii – obecnie kawiarni. Kawa w takim otoczeniu smakuje wyjątkowo! Przez cały czas pobytu w pałacu kołatała mi się w głowie mądra maksyma: Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie. W Łodzi jest ona szczególnie aktualna.

                                                                                                    Iza Zając

Fot. Elżbieta Zujewska

Fot. pobrane z internetu


Zwiedzanie  ekspozycji
w Centrum Nauki i Techniki w EC1

13 lutego 2019 r.


 

Od pierwszej miejskiej elektrowni i elektrociepłowni do Centrum Nauki EC1

Nie tak dawno temu była wystawa energia umysłu (Leonardo da Vinci) i teraz nadszedł czas na energię wiedzy.

I tak, w licznym gronie koleżanek i kolegów z naszej sekcji, dnia 13 lutego 2019 roku, spotkaliśmy się w Centrum Nauki EC1. Zwiedzaliśmy zabytkową, najstarszą elektrownię łódzką.

Maszynownia, kotły, sprężarki, pompownia, turbiny, nastawnia, rozdzielnia i inne nieużywane na co dzień słowa pobrzmiewały z ust przewodnika, a wszystko po to, by opisać jak powstaje prąd z pary wodnej i węgla.

Proces ten zwizualizował nam  mapping, przedstawiony na zabytkowym turbozespole Brown Boveri.

Chwilę zatrzymaliśmy się w nastawni – sercu elektrowni - to tu zarządza się produkcją energii elektrycznej.

Dzięki magicznemu biletowi – żółtej opasce zakładanej na rękę można było wziąć udział w różnych grach przybliżających procesy technologiczne związane z produkcją energii elektrycznej i cieplnej. Niektórym z nas udało się doprowadzić do awarii, na szczęście tylko na ekranie.

W elektrowni zgromadzono ubrania robocze i odświętne z różnych lat XX wieku. Pewien kreator mody, obejrzawszy je powiedział: Moda się zmienia a styl zostaje.

Ciekawostką, podaną przez przewodnika było to, że w jednym z kotłów,  w grudniu 1939 roku,  odbyła się kolacja wigilijna. Na pamiątkę zachowano stół z zastawą.

W kinie sferycznym 3D obejrzeliśmy  film dotyczący astronomii. Zrobiliśmy kilka eksperymentów  z zakresu fizyki i rozeszliśmy się po obiekcie wybranymi przez siebie ścieżkami dydaktycznymi.

Elżbieta   Grzejdziak


Fot. Aleksandra Mistalska


Zebranie ŚWIĄTECZNO - NOWOROCZNE
9 stycznia 2019 r.

 

  

W świetnych humorach powitaliśmy rok 2019 w Sali Senatu UŁ. Przewodnicząca  Ela Porazińska złożyła wszystkim zebranym życzenia noworoczne i powitała nowych członków sekcji. Następnie wraz z prezesem ZNP UŁ Lechem Leszczyńskim, który był naszym gościem, przedstawiła sytuację finansową sekcji w nowym roku, a także wynikające z niej plany.

Koleżanka Grażyna Iwańska – Patorek omówiła propozycje wycieczek po Łodzi i okolicy, a także wyprawy do Hiszpanii, a kolega Ireneusz Kolendo do Lwowa.

W biesiadnej części spotkania szampanem wznieśliśmy toast za nowy rok i  przy kawie, herbacie, cieście i świetnym winie naszego kolegi z nowymi siłami wkroczyliśmy w rok 2019.

Iza Zając

Fot. Grażyna Gładka

Fot. Piotr Stanisławski


Spotkanie  przedświąteczne - OPŁATKOWE

12 grudnia 2018 r.

 

 

 

W niedużej sali spotkali się ci członkowie Sekcji, którzy znaleźli chwilę wolnego czasu w trakcie przedświątecznej krzątaniny. Mimo ciasnoty atmosfera była fantastyczna, podzieliliśmy się opłatkiem i uściskaliśmy serdecznie. Pożegnaliśmy odchodzący rok  z nadzieją, że 2019 będzie jeszcze lepszy! 

                                                    Iza Zając    

Fot. Elżbieta Zujewska

 

 Z E B R A N I E   J E S I E N N E   

24 października 2018 r.


24 października 2018 roku spotkaliśmy się na zebraniu jesiennym, kończącym sezon 2017/2018. Przewodnicząca sekcji Ela Porazińska powitała bardzo serdecznie wszystkich zebranych (fot.1). Następnie Wiceprezes ZNP Uniwersytetu Łódzkiego Kolega Jarosław Marczak wręczył 9 osobom Odznaki za 50 lat przynależnosci do ZNP (fot.2,3,4,5). Odznaki otrzymali:

  

1. Władysław Baranowicz

2. Józef Białas

3. Helena Bielicka

4. Dorota Horbaczewska

5. Witold Kakowski

6. Aloiza Muchnicka – Djakow

7. Teresa Papuzińska

8. Bogusław Rakowski

9. Jan Tomczak

W imieniu odznaczonych podziękował Kolega Witek Kakowski.

  

Minutą ciszy pożegnaliśmy zmarłe w bieżącym roku Koleżanki: Marię Nowakowską i Bronisławę Piwowarczyk.

  

Ela Porazińska podsumowała działalność sekcji w mijającym sezonie i przypomniała, że wiosną 2019 roku odbędą się wybory nowego Zarządu sekcji. Poinformowała nas także o planach na nadchodzący rok. Kolega Irek Kolendo przedstawił propozycję wycieczki do Lwowa.

  

Spotkanie zakończyło się tradycyjnym poczęstunkiem i niekończącymi się rozmowami z dawno niewidzianymi znajomymi.  

                                                                                   Iza Zając


Fot. Elżbieta Zujewska

NIEDZIELNY SPACER - 14 października - piękna polska złota jesień

Fot. Elżbieta Zujewska

  

Świętowanie 

250-tego  NIEDZIELNEGO  SPACERU!
październik 2018 r.

 

Od roku 2010  z inicjatywy i pod kierownictwem Kol. Irka Skrobisza odbywały się i odbywają nadal niedzielne wycieczki w okolicach Łodzi. Do połowy września 2018 r. spacerów było już 250 !

 

Z tej okazji, po spacerze, 6 października 2018 r. (wyjątkowo w sobotę), uczestnicy wycieczki spotkali się, na jubileuszu z okazji 250-tej wycieczki, w AGACIE przy ul. Strykowskiej. Ponieważ, ze względu na stan zdrowia Kol. Irek Skrobisz – inicjator i Duch Opiekuńczy - nie był obecny na tym spotkaniu, w dniu 12 października 2018 r. delegacja złożona z Izy, Grażyny i trzech Elżbiet udała się do mieszkania Kol. Irka, z gratulacjami, że „jego dziecko” doczekało się już ponad 250 wyjść za miasto oraz życzeniami zdrowia. Przekazano list gratulacyjny, kwiaty i drobne upominki. Torcik jubileuszowy przygotowała żona Irka Pani Jadwiga, ale niestety nie zmieściło się na nim 250 świec.

Elżbieta Porazińska

Fot. Izabela Różycka

Do góry ^^
wersja do druku

PARTNERZY

Copyright © 2014 Związek Nauczycielstwa Polskiego w Uniwersytecie Łódzkim
strony internetowe Łódź